poniedziałek, 1 listopada 2010

książkowe podsumowanie października

1. Książki przeczytane (4)

Czytam coraz więcej, ale za to z recenzjami idzie mi coraz gorzej. W tym miesiącu napisałam tylko jedną...

1.1. "Król Edyp" Sofokles

Przez pierwszą w tym roku szkolną lekturę przebrnęłam bez jakichkolwiek problemów, ale do zachwytów nad nią było mi równie daleko. Po pierwsze - w ogóle nie przemawia do mnie zasada trzech jedności obowiązująca w dramatach antycznych i po drugie - język/styl pisania, który jest dla mnie bardzo ważny, pozostawia w tym utworze wiele do życzenia. Fabuła również nie była w stanie mnie zaciekawić, ponieważ większość zawartych w niej wydarzeń poznałam już rok temu podczas omawiania "Antygony".

1.2. "Miecz dla króla" T. H. White

Recenzja ukaże się w ciągu kilku dni.

1.3. "Kanon" Natalie Angier

Zrecenzowane w ubiegłym miesiącu "Zagadki z przeszłości" wywarły na mnie bardzo pozytywne wrażenie, dlatego z dość dużymi oczekiwaniami zabrałam się za kolejną pozycję z tej serii. Tym razem miałam okazję zaznajomić się z podstawami najważniejszych nauk przyrodniczych, które omówione w bardzo przystępny sposób dzięki barwnej narracji i przykładom z życia codziennego sprawiły, że inaczej patrzę na otaczający mnie świat. Zaczęłam zastanawiać się nad wieloma zjawiskami fizycznymi z życia codziennego, a zwyczajne przedmioty przestały być zwyczajne. Gdy patrzę w niebo, także myślę o czymś innym niż dotychczas. Nie przypominam sobie, by kiedykolwiek jakaś książka w tak istotny sposób zmieniła mój sposób myślenia. Gorąco polecam!

1.4. "Klub Mefista" Tess Gerritsen

Rzadko zdarza mi się zaliczyć jakiego pisarza do ulubionych już po przeczytaniu zaledwie dwóch jego książek. Do tego wyjątkowego grona należy Tess Gerristen - amerykańska autorka trzynastu thrillerów medycznych. Jej powieści są znakomite, trzymają w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, bohaterowie mają świetnie wykreowane, realistyczne osobowości, a rozwiązania stosowane w fabule naprawdę fascynują. Nie mogę się doczekać, aż zabiorę się za kolejne jej książki.

2. Książki zakupione (5)

2.1. "Maszyna Różnicowa" Bruce Sterling, William Gibson

Rok 1855: Napędzana energią parowych maszyn cybernetycznych Rewolucja Przemysłowa rozwija się niepowstrzymanie. Charles Babbage doskonali swoją maszynę analityczną, era komputerów rozpoczyna się sto lat wcześniej niż w naszym świecie. Troje niezwykłych bohaterów podejmuje wyścig na spotkanie z historią - i z przyszłością: Sybil Gerrard - kobieta upadła, kochanka polityka, córka luddystycznego agitatora; Edward Mallory, zwany "Lewiatanem" - eksplorator i paleontolog; Laurence Oliphant - dyplomata, mistyk, szpieg. Ich przygoda zaczyna się od znalezienia pudełka perforowanych kart do Maszyny, których pochodzenia i przeznaczenia nie potrafią wyjaśnić. A komuś zależy na tych kartach tak bardzo, że jest dla nich gotów zabijać. Stanowiąca połączenie kryminału z thrillerem historycznym "Maszyna Różnicowa" to wspólne arcydzieło dwóch spośród najwybitniejszych współczesnych autorów science fiction. Oto olśniewający i niepowtarzalny twór wyobraźni Gibsona i Sterlinga, powieść prowokacyjna, nieodparta i wizjonerska, która stworzyła podwaliny gatunku nazywanego dzisiaj "steampunkiem".

2.2. "Kafka nad morzem" Haruki Murakami

Piętnastoletni Kafka ucieka z domu przed klątwą ojca na daleką wyspę Shikoku. Niezależnie od niego podąża tam autostopem pan Nakata,staruszek analfabeta umiejący rozmawiać z kotami oraz młody kierowca z końskim ogonem lubiący hawajskie koszule. Ojciec Kafki zostaje zamordowany i wszystkich trzech poszukuje policja. Po spotkaniach z zakochaną w operach Pucciniego kotką Mimi, Johnniem Walkerem i innymi fantastycznymi postaciami bohaterowie trafiają w końcu do tajemniczej prywatnej biblioteki, w której czas się zatrzymał. Nocami odwiedza ją duch młodziutkiej dziewczyny w niebieskiej sukience…

2.3. "Pustka: Sny" Peter F. Hamilton

Rok 3589. Wspólnota Międzyukładowa obejmuje ponad tysiąc układów gwiezdnych. To kultura bogata i różnorodna, jest w niej miejsce dla każdego. Potężna flota chroni ją przed obcymi rasami, które mogą czaić się wśród gwiazd. Obywatele Wspólnoty pokonali nawet śmierć. W centrum Galaktyki znajduje się Pustka - sztuczny wszechświat, stworzony miliardy lat temu przez obcych. Jej otoczka jest bardziej zabójcza niż horyzonty zdarzeń naturalnych czarnych dziur. Aby funkcjonować, Pustka stopniowo pożera materię Galaktyki. Odwieczni wrogowie Pustki - rasa raielów - bez powodzenia usiłują powstrzymywać ten proces. Inigo dostaje z Pustki przekaz: serię snów pod horyzontem zdarzeń. Za pośrednictwem sieci mentalnej, "gajasfery", dzieli się swym snem z innymi ludźmi i zyskuje miliardy żarliwych wyznawców, którym takie życie wydaje się bardzo atrakcyjne. Kiedy Indigo w tajemniczy sposób znika, jego wyznawcy postanawiają wyruszyć na pielgrzymkę do Pustki, by żyć zgodnie z wizjami swego mesjasza. Raielowie uważają, że pielgrzymka wywoła katastroficzną fazę ekspansji Pustki.

2.4. "Drugie spojrzenie" Jodi Picoult

Comtosook, Vermont, Stany Zjednoczone. Firma deweloperska zamierza wybudować galerię handlową w miejscu pochówku Indian Abenaki. Mimo ich gwałtownych protestów, zaczyna się budowa. W tym samym czasie miasteczko nawiedza seria niewyjaśnionych zdarzeń: z nieba spadają płatki róż, w powietrzu unosi się zapach owoców leśnych, a ziemia zamarza chociaż jest środek lata. Do pracy przystępuje Ross Wakeman, łowca duchów, starający się nawiązać kontakt ze zmarłą narzeczoną, którą wciąż kocha miłością prawdziwą i wierną aż... za grób. Badając paranormalne zjawiska na spornym terenie, Ross poznaje tajemniczą Lię, która na nowo budzi w nim ochotę do życia. Jednak to, co odkrywa Wakeman wykracza daleko poza wszystko, co mógłby sobie wymarzyć zarówno na tym, jak na tamtym świecie...

2.5. "Klub Mefista" Tess Gerritsen

Napisane krwi łacinie słowo Zgrzeszyłam w miejscu okrutnego zabójstwa młodej kobiety, której odcięto głowę, to w Wigilię Bożego Narodzenia ponure motto dla detektyw Jane Rizzoli. Co łączyło ofiarę z psychiatrą, Joyce O'Donnell, członkinią elitarnej fundacji Mefista, powstałej w początkach XX wieku? W ekskluzywnej rezydencji na Beacon Hill, należącej do historyka Anthony'ego Sansone'a, członkowie fundacji zajmują się analizą zła, poszukując jego przyczyn i sprawców. Czy zło ma fizyczną postać? Czy Szatan wraz ze swoimi demonami naprawdę żyje pośród nas? Zwłoki jednej z prowadzących dochodzenie policjantek, znalezione w ogrodzie domu Sansone'a, oraz przerażająca śmierć doktor O'Donnell, nie pozostawiają wątpliwości, że pojawił się nowy seryjny zabójca. Jego znakiem rozpoznawczym są satanistyczne symbole nakreślone w miejscach kolejnych zbrodni. Czy zabójca należy do klubu? I dlaczego na kolejną ofiarę wybrał Maurę Isles? 
3. W listopadzie: 

3.1. "Kanada pachnąca żywicą" Arkady Fiedler
3.2. "Podziemia Veniss" Jeff VanderMerr
3.3. "Drugie spojrzenie" Jodi Picoult
3.4. "Krew elfów" Andrzej Sapkowski
3.5. "Podróż Wędrowca do świtu" C. S. Lewis

7 komentarzy:

 1. Z tych książek, przeczytanych przez ciebie wkrótce zamierzam sięgnąć po jakąś Tess Gerritsen. Ja w październiku też kupiłam 5 książek ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ach, Murakami! Zdecydowanie zachęcam do lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny stosik ;) ale nie czytałam żadnej z wymienionych przez ciebie książek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kocham oglądać stosiki :) Powiem szczrze, że nie czytałam żadnej z tych książek, oprócz tej którą zamierasz (?) przeczytać/zrecenzować w listopadzie, a mianowicie "Podróż Wędrowca do Świtu" C.S Lewisa

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajny stos ;) Czekam na recenzję kilku książek.

  OdpowiedzUsuń
 6. "Miecz dla króla"... Niecierpliwie czekam na recenzję ;)

  OdpowiedzUsuń