wtorek, 7 lutego 2012

zapowiedzi/nowości/wznowienia (2)

Kolejna porcja nowości i zapowiedzi wydawniczych. Jesteście zainteresowani którąś z nich?

Tytuł: „Zemsta najlepiej smakuje na zimno”
Autor: Joe Abercrombie
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 13 styczeń 2012
Liczba stron: 812
Cena okładkowa: 49 zł 

Od dziewiętnastu lat płynie krew. Okrutny wielki książę Orso zaciekle zmaga się ze skłóconą Ligą Ośmiu, wykrwawiając kraj. Podczas gdy maszerują armie, spadają głowy i płoną miasta, bankierzy, kapłani oraz starsze, mroczniejsze potęgi toczą śmiertelną zakulisową rozgrywkę, usiłując wskazać, kto zostanie królem. Być może wojna to piekło, jednak dla Monzy Murcatto, Węża Talinsu, najstraszliwszej i najsłynniejszej najemniczki na usługach wielkiego księcia Orso, jest także znakomitym sposobem na zarobek. Jej zwycięstwa uczyniły ją sławną — nieco zbyt sławną jak na gust jej pracodawcy, który każe ją strącić z górskiego szczytu. Zdradzonej Monzie pozostają jedynie strzaskane ciało i paląca żądza zemsty. Bez względu na cenę, siedmiu ludzi musi umrzeć.

Tytuł: „Smok Griaule”
Autor: Lucius Shepard
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 27 styczeń 2012
Liczba stron: 432
Cena okładkowa: 45 zł 

Minęło z górą ćwierć wieku, odkąd Lucius Shepard wprowadził nas w niezwykły fikcyjny świat, oddzielony od naszego tylko „najcieńszym z możliwych marginesem możliwości”. W tym właśnie świecie, w mitycznej dolinie Carbonales, umieścił akcję Człowieka, który pomalował smoka Griaule’a, opowieści o Mericu Cattanayu, artyście, który podjął trwającą wiele dziesięcioleci próbę pomalowania – i przy okazji zabicia – uśpionego, lecz nie całkiem martwego smoka, mierzącego sześć tysięcy stóp długości i władającego umysłami ludzi. Opowiadanie zostało nominowane do licznych nagród i jest dziś uważane za jedno klasycznych dzieł autora. Na przestrzeni lat Shepard wracał do swojego zmyślonego świata w kolejnych błyskotliwych opowiadaniach naświetlających historię Graiule’a z różnej perspektywy. Smok Griaule to książka absolutnie wyjątkowa, dzieło znakomitego stylisty, obdarzonego ogromną – i zawsze nieprzewidywalną – wyobraźnią. 

Tytuł: „Dzieci demonów”
Autor: J. M. McDermott
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 17 styczeń 2012
Liczba stron: 300
Cena okładkowa: 32 zł

Bezimiennych, sługi bogini Elishty, przed laty zapędzono do podziemi. Niestety, ich pomiot, zrodzony przez śmiertelne kobiety, wciąż plugawi te ziemie. To półdemony, przeklęta krew. Wszystko, czego dotkną, zostaje skażone. Chroniący się w miastach ludzie wysłali ich tropem Wędrowców Erin Błogosławionej, biegających z wilkami, członków watahy. Wędrowcy nie spoczną, dopóki nie wytropią ostatniego z dzieci demonów. Co jednak, jeżeli potomkowie Bezimiennych mają dusze?

Tytuł: „Nieśmiertelność zabije nas wszystkich”
Autor: Drew Magary
Wydawnictwo:  Prószyński i S-ka
Data wydania: 21 luty 2012
Liczba stron: 464
Cena okładkowa: 39,90 zł

Błyskotliwe, pełne humoru i zaskakująco trafnych spostrzeżeń spojrzenie na koszmar wiecznej młodości. W 2019 roku ludzkość odkrywa lek, który czyni ich nieśmiertelnymi. No, może nie do końca. Co prawda nikt już się nie starzeje, wciąż można jednak zginąć pod kołami ciężarówki albo zwyczajnie umrzeć na raka wątroby. Do tego wieczne życie ma tylko jedną oczywistą zaletę... i całą masę wad. Wiesz, że wieczna młodość oznacza, że już zawsze będziesz miała okres? Nigdy nie przejdziesz na emeryturę. No i poważnie zastanowisz się, zanim na ślubnym kobiercu przyrzekniesz komuś, że nie opuścisz go aż do śmierci – to może potrwać naprawdę bardzo, bardzo długo.

Tytuł: „Złodziej”
Autor: Megan Whalen Turner
Wydawnictwo: Ars Machina 
Data wydania: 15 luty 2012
Liczba stron: 304
Cena okładkowa: 32 zł

Najpotężniejszym doradcą króla Sounis jest pewien mag. Jednak nie jest on czarodziejem, a uczonym; nie jest tez złodziejem, a jedynie starzejącym się żołnierzem. Więc kiedy pojawia się potrzeba, by coś ukraść, postanawia wyciągnąć z królewskiego więzienia pewnego młodego chłopaka. Tą osobą jest dumny ze swego złodziejskiego fachu Gen. Po tym, jak jego długi i niewyparzony jęzor zapewnił mu miejsce za kratkami, chłopakowi pozostaje tylko jedna szansa na odzyskanie wolności – musi udać się wraz z magiem do sąsiedniego królestwa, odnaleźć legendarny kamień zwany Darem Hemiatesa i go ukraść. Mag ma pewne plany dotyczące króla i własnego kraju. Jednak Genem kierują inne przesłanki. 

Tytuł: „Taniec ze smokami tom 2”
Autor: George R. R. Martin
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 21 luty 2012
Liczba stron: 760
Cena okładkowa: 45 zł

Po wielkiej bitwie przyszłość Siedmiu Królestw wciąż wydaje się niepewna. Na wschodzie Daenerys Targaryen, ostatnia z rodu Targaryenów, włada przy pomocy swych trzech smoków miastem zbudowanym na pyle i śmierci. Daenerys ma jednak tysiące wrogów i wielu z nich postanowiło ją odnaleźć. Tyrion Lannister, uciekłszy z Westeros, gdy wyznaczono nagrodę za jego głowę, również zmierza do Daenerys. Jego nowi towarzysze podróży nie są jednak obdartą bandą wyrzutków, jaką mogliby się wydawać, a jeden z nich może na zawsze pozbawić Daenerys praw do westeroskiego tronu. Północy broni gigantyczny Mur z lodu i kamienia. Tam właśnie przed Jonem Snow, dziewięćset dziewięćdziesiątym ósmym lordem dowódcą Nocnej Straży, stanie najpoważniejsze jak dotąd wyzwanie. Ma bowiem potężnych wrogów nie tylko w samej Straży, lecz również poza nią, pośród lodowych istot mieszkających za Murem. W czasie narastających niepokojów fale przeznaczenia nieuchronnie prowadzą bohaterów do największego ze wszystkich tańców... 

Tytuł: „Nieśmiertelny”
Autor: Catherynne M. Valente
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2 marzec 2012
Liczba stron: 288
Cena okładkowa: 37 zł

Kościej Nieśmiertelny odgrywa w rosyjskim folklorze tę samą rolę, co diabły i wiedźmy w zachodnioeuropejskiej kulturze: groźnej i złej postaci, negatywnego bohatera niezliczonych opowieści przekazywanych ustnie i pisemnie przez pokolenia. Ale jeszcze nigdy nie oglądaliśmy Kościeja oczami Catherynne Valente, która unowocześnia i przemienia dawną legendę, przenosząc akcję do współczesnych czasów i umieszczając ją na tle najistotniejszych wydarzeń w dwudziestowiecznej historii Rosji. Mimo to, „Nieśmiertelny” nie jest nudną książką historyczną; płonie żywym ogniem, zapoznając nas z losami młodej Marii Moriewny, która ze sprytnego dziecka rewolucji zmienia się w piękną oblubienicę Kościeja, by w końcu doprowadzić go do zguby. Po drodze spotykamy stalinowskie domowe elfy, uczestniczymy w czarodziejskich wyprawach, poznajemy liczne tajemnice oraz kulisy biurokracji, pożądania i władzy. „Nieśmiertelny” to zderzenie historii magicznej z prawdziwą, rewolucji z mitologią i miłości ze śmiercią, które w oszałamiający sposób tchnie nowe życie w rosyjskie mity. 

9 komentarzy:

 1. „Smok Griaule” będę mieć do recenzji :)
  A „Dzieci demonów” i „Nieśmiertelność zabije nas wszystkich” chciałabym przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oczywiście UW :) A tak poza tym to jak zawsze intryguje mnie NF choć nie przypuszczam bym po którąś sięgnął. Jak zawsze na moich półkach znajdą się pewniaki po które lepiej sięgnąć ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Zemsta.." już za mną i bardzo mi się podobała. A "Smoka.." też już niedługo przeczytam:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. "Smok ..." już na półce, "Złodziej" pewnie przybędzie lada dzień, a i "Nieśmiertelnego" nie odpuszczę. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. 'Zemsta...', 'Smok...', 'Dzieci demonów' i 'Złodziej'. Zdecydowanie muszę je wpisać na listę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Najchętniej to wszystko bym przeczytala!

  OdpowiedzUsuń
 7. "Zemstę" zaczęłam czytać parę dni temu :) Jest olbrzymia, ale powinnam się wyrobić z recenzją do końca tygodnia. Na razie mogę powiedzieć, że ... polecam ^^

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam w planach większość z wymienionych pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 9. Chciałabym przeczytać pierwszą książkę i "Taniec ze smokami" :) Wszystkie zapowiedzi kuszą! :D

  OdpowiedzUsuń