sobota, 19 lutego 2011

„Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy” Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 472
Ocena: 3/6


Pierwszy tom sagi rodzinnej autorstwa Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk zbiera same pochlebne opinie na blogach z recenzjami, więc i ja postanowiłam wstąpić w progi tej osławionej cukierni i przekonać się, czy oferowane słodkości są rzeczywiście takie pyszne. 

Podczas wykopalisk na rynku w Gutowie archeolodzy dokonują niezwykłego odkrycia. Wzbudza ono zainteresowanie córki właściciela cukierni pod Amorem. Czy Iga rozwikła dawną, rodzinną tajemnicę? Czy przepowiednia sprzed wieków naprawdę się spełniła? W poszukiwaniu odpowiedzi prześledzimy fascynującą historię rozkwitu i upadku jednego z najświetniejszych mazowieckich rodów.

Rzadko kiedy mam do czynienia z sagami rodzinnymi, bo jeśli faktycznie są napisane z dbałością o szczegóły i nie wykraczają poza linię dzielącą prawdopodobne wydarzenia od fikcji, to moim zdaniem mogłyby zaciekawić tylko ludzi blisko związanych z opisywaną historią. W „Cukierni pod Amorem” zabrakło mi choćby jednego, wyróżniającego się bohatera o niebanalnych poglądach na życie. Gdy tylko zaciekawił mnie jakiś wątek, kończył się rozdział, a akcja przeskakiwała w czasie lub na następnego bohatera i moje chwilowe zainteresowanie natychmiastowo malało. Będę szczera - nie zachwyciłam się tą powieścią i naprawdę pojąć nie mogę, dlaczego wszyscy są nią tak bardzo zauroczeni.

Pozytywne wrażenie zrobiła na mnie natomiast ogólna atmosfera książki: urocze opisy XIX-wiecznych dworków, jedzenia, strojów i codziennego życia przedstawione za pomocą bogatego, stylizowanego języka Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. Irytowały mnie jednakże dialogi prowadzone w obcych językach.

Ostatnie strony niemile mnie zaskoczyły. Jak można tak po prostu przerwać książkę bez doprowadzenia do końca chociażby jednego z wątków? Nie tłumaczy tego nawet fakt, iż „Zajezierscy” to dopiero pierwszy tom trylogii. Po następne części sięgnę z nadzieją, że nie skończą się w tak nieodpowiednim momencie. 

11 komentarzy:

 1. Spodziewałam się, że wyrazisz trochę lepsze zdanie o tej książce! Mam nadzieję, że mi spodoba się bardziej niż tobie xD

  OdpowiedzUsuń
 2. O ja jeszcze nie czytałam i bardzo nad tym ubolewam

  OdpowiedzUsuń
 3. Od jakiegoś czasu mam tę książkę w planach, ale mój entuzjazm skutecznie ostudziła Twoja recenzja (nie cierpię rwanych wątków) jaki i opinia mojej mamy ;) Poczekamy, zobaczymy jak mi się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Już od dawna mam w planach tę książkę . Też nie cierpię urywanych wątków,więc zobaczymy czy mi się spodoba ;-]

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeczytam, dlatego, żeby dowiedzieć się jaka ta książka jest naprawdę :) Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie się podobała :) Szału może nie było, ale to przyjemna, lekka lektura.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja już od tak dawna chciałam przeczytać, ale po ostatniej książce MGA "Mariola, moje krople..." straciłam część ochoty.
  A Twoja recenzja - coś innego ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja sobie po "Marioli..." generalnie daruję książki tej pani:) Tym bardziej, że mamy zbieżny gust co do książek:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba pierwsza recenzja, która nie zachwyca się "Cukiernią..." :). Wiemy przynajmniej, że nie wszystkim się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 10. ja też jeszcze się nie spotkałam z negatywną opinią tej książki.. no cóż, zobaczymy, czy mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 11. Hm.. znów ta cukiernia. Tym razie faktycznie nie taka słodycz jaka w cukierni bywa ;D Ale sama nie wiem kiedy się za nią wezmę, ostatnio dużo łakoci czytelniczych... ;)

  OdpowiedzUsuń