sobota, 1 stycznia 2011

książkowe podsumowanie grudnia

1. Książki przeczytane (6)
 • Srebrne krzesło C. S. Lewis
 • Koń i jego chłopiec C. S Lewis
 • Siostrzeniec czarodzieja C. S. Lewis
 • Ostatnia bitwa C. S. Lewis
 • Radio Darwina Greg Bear - recenzja
 • Chmara wróbli Takashi Matsuoka - recenzja wkrótce
2. Książki zakupione (6)

Od dołu:
 • Mgły Avalonu Marion Zimmer Bradley  
Był taki czas, kiedy wędrowiec, jeśli miał ochotę i znał choćby kilka tajemnic, mógł wypłynąć łodzią na Morze Lata i dotrzeć nie do Glastonbury pełnego mnichów, lecz do Świętej Wyspy Avalon. W tamtych czasach wrota łączące światy unosiły się we mgle i otwierały się wedle woli i myśli wędrowca… Morgiana, obdarzona darem Wzroku i związana z losem Artura, brata-kochanka, opowiada historię krótkiej świetności Kamelotu. Nie jest to opowieść o rycerskich czynach, lecz widziana kobiecym okiem wizja społeczeństwa u progu dziejowych zmian.  
 • Inne pieśni Jacek Dukaj 
Hieronim Berbelek był kiedyś wielkim strategiem. W czasie wojny dostał się jednak pod wpływ Formy nieprzyjaciela, która omal nie pozbawiła go tożsamości i woli życia. Może odrodzi się teraz, w kontakcie ze swymi dorastającymi dziećmi, których nie widział od lat. Gdy udadzą się w podróż do Afryki, krainy złotych miast i bestii bezkształtnych, do serca Czarnego Lądu, gdzie pod tajemniczą Formą rodzą się potworne cuda i przerażające piękno.
 • Kroki w nieznane 2010
Kolejny tom jedynej na polskim rynku oryginalnej antologii światowej fantastyki. Opowiadania głośnych autorów nowego pokolenia. Nagradzane i nominowane do najbardziej prestiżowych nagród: Hugo, Nebula, Theodore Sturgeon Memorial, Bronzovaya Ulitka i World Fantasy. Porywające pomysły, świeże spojrzenie, różnorodne zagadnienia i style pisania. Wspólne - fantastyka jako wehikuł wyobraźni. 
 • Genesis. Olśnienie Poul Anderson
Genesis: Astronauta Christian Brannock osiąga nieśmiertelność pozwalając, by jego osobowość została przeniesiona do sztucznej inteligencji, która może badać galaktykę. Dwa stulecia później, kiedy Ziemia znajduje się na skraju kolejnej epoki lodowcowej Laurinda Ashcroft, ludzki interfejs z Terra Central, łączy się z superkomputerem, który miliony lat później staje się elementem Gai, sztucznej inteligencji Ziemi, będącej buntowniczą częścią galaktycznego mózgu. Kiedy ziemskie słońce zaczyna przygasać, SI Wędrowiec, w którym bytuje świadomość Brannocka musi zdecydować, czy świat, który zrodził ludzkość powinien zostać ocalony, chociaż Gaja wydaje się dziwnie nastawiona na jego zagładę. Wędrowiec wysyła Christiana, aby ten zbadał niepokojące wskazówki dotyczące tajemnic, które może skrywać Gaja.

Olśnienie: Co się stanie, kiedy Ziemia niespodziewanie opuści wycinek przestrzeni, który ma właściwości hamowania rozwoju inteligencji? W jedną noc iloraz inteligencji każdej żywej istoty wzrasta trzykrotnie. Jakie będą nieuchronne konsekwencje tak nagle zyskanego geniuszu? Co się stanie z ekonomią? Co zrobi farmer, skoro jego owce są superinteligentne?
 • Miasto szaleńców i świętych Jeff VanderMeer
Ambergris – moloch rozciągający się wzdłuż Bulwaru Albumuth nad niezbyt przyjaznymi wodami Moth. Założone przez Kappana Manzikerta I, byłego dowódcę floty wielorybniczej, a w późniejszym czasie również pirata, człowieka nieobliczalnego, przy byle okazji sięgającego po broń, by bez mrugnięcia okiem zabić swych (nie tylko) przeciwników. Miasto, które z czasem popadło w stan funkcjonalnej anarchii. Miasto pełne świętych i szaleńców. Miasto artystów, którzy zupełnie nieoczekiwanie doznają przemiany i stają się geniuszami. Miasto Żywych Świętych, karłów i szalonych pisarzy. Pod którego powierzchnią czają się hordy tajemniczych Szarych Kapeluszy, pierwotnych mieszkańców tego miejsca, kiedyś noszącego dumną nazwę Cinsorium. Miasto szokujące, groteskowe, pełne tajemnic, gdzie co krok czeka cię olśnienie, lecz równocześnie musisz wiedzieć, że jest to miejsce krwawe i niebezpieczne. Miejsce, gdzie przypadkowy turysta musi mieć oczy dookoła głowy, inaczej bowiem nie ujdzie z życiem już z pierwszego kontaktu z mieszkańcami (szczególnie podczas Festiwalu). Jednym słowem - miejsce niezapomniane.
 • Umierająca Ziemia. Oczy Nadświata Jack Vance
Ziemia u kresu swego czasu to mroczne miejsce, tak odwieczne, że zaginęła pamięć o jego początkach. Stulecia w deszczu i na wietrze skruszyły i wygładziły granit, a słońce jest małe i czerwone. Miliony miast rozpadły się w pył. W miejscu, gdzie kiedyś żyły starożytne ludy, mieszka kilka tysięcy dziwaków. Na Ziemi zapanowało zło... Ziemia umiera... 
Wielką zaletą sagi jest postać Cugela, antybohatera, oszusta, złodzieja i cwaniaka, który dla własnej korzyści gotowy jest porzucić towarzyszy i okraść biedaka, a dla zemsty nie cofnie się przed żadnym czynem. To jedna z nielicznych tak ohydnych postaci w fantasy, którą uczyniono głównym bohaterem opowieści. Bohaterem odrażającym, ale i przyciągającym jednocześnie uwagę. 
Podsumowanie całego roku napiszę już wkrótce :)

16 komentarzy:

 1. Co prawda zupełnie nie moje klimaty, ale stosik baaaardzo pokaźny. :)
  Szczęśliwego Nowego Roku życzę. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uuu cudny ten stosik... A koleżanka mi się tu ślini na samo spojrzenie na "Mgły Avalonu"

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładny stos, szczególnie fascynują mnie "Mgły Avalonu" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakie tomisko to na dole ;D Bardzo obfity stosik ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ładny stosik. Czekam na Twoje podsumowanie roku xD

  OdpowiedzUsuń
 6. Ludzie co Wy tu piszecie! Jaki cudny? Jaki ładny? Toż to jest Imponujący i wręcz wybitny, ba, kultowy! stos!:)
  Same hity.... gdybym wiedział gdzie mieszkasz, już bym stał pod drzwiami!:D
  Szczególnie mnie interesują 4 górne książeczki:)
  Dawno zazdrosny o książki nie byłem no:P

  OdpowiedzUsuń
 7. Ładny stosik. Najbardziej chciałabym mieć z niego Mgły Avalonu

  OdpowiedzUsuń
 8. To jest dopiero porządny stos! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. podsłuch: hah ;d Dzięki :) Św. Mikołaj faktycznie się tym razem postarał ;P

  OdpowiedzUsuń
 10. REWELACYJNY stos :D Poza Mgłami Avalonu, wszystko chętnie bym Ci skubnęła ;)Mgły leżą już od dłuższego czasu u mnie na półce i czekają aż zatrą się u mnie w pamięci szczegóły z filmu.

  Czekam BARDZO niecierpliwie na recenzje ;D

  OdpowiedzUsuń
 11. Niektóre aż przerażają grubością, ale życze miłego czytania :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Cudo, po prostu cudo. Podzielisz się namiarami na swojego Mikołaja? Bo mój jakoś nie chciał współpracować ;).

  OdpowiedzUsuń
 13. enedtil: Ja również poczekam z czytaniem "Mgieł" i to chyba do wakacji, ale innych recenzji możesz się wkrótce spodziewać :)

  mol książkowy: Dziękuję ;) Zawsze lubiłam takie co najmniej 500-stronicowe powieści, choć teraz nie mam na nie zbyt wiele czasu.

  Barbara: Z chęcią bym się podzieliła, ale do przyszłych świąt nie będę z nim raczej miała kontaktu :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja chyba też dopiero na wakacje zabiorę się za Mgły ... tylko nie wiem czy tego roku ;)

  OdpowiedzUsuń