środa, 18 kwietnia 2012

„Wieczna księżniczka” Philippa Gregory





Wydawca: Książnica
Rok wydania: 2010
Cykl: Powieści Tudorowskie
Liczba stron: 552
Tytuł oryginału: The Constant Princess
Rok wyd. oryginału: 2005
Ocena: 5/6


 
 
 
 
 
Owocem fascynacji Philippy Gregory XVI-wieczną Anglią stała się seria książek poświęcona dynastii Tudorów. Z niebywałą dbałością o szczegóły przedstawia ona dworskie życie, intrygi i tajemnice z punktu widzenia zarówno najbardziej istotnych, jak i niezwykle intrygujących postaci kobiecych. „Wieczna księżniczka” to historia Katarzyny Aragońskiej, pierwszej żony Henryka VIII.

Urodzona w Hiszpanii, najmłodsza córka Ferdynanda Aragońskiego i Izabeli I Kastylijskiej od wczesnych lat życia przyrzeczona Arturowi Tudorowi, była wychowywana na królową. Po jego nagłej śmierci wyszła ponownie za mąż za Henryka VIII, ale nie zaznała z nim szczęścia. Małżeństwo zakończyło się zerwaniem przez Henryka więzi z Rzymem i powstaniem Kościoła anglikańskiego.

Nacisk położony jest na miłość Katarzyny do Artura i jej późniejsze dążenie do zostania królową. Uważała, że takie jest jej przeznaczenie, gdyż została wybrana i pobłogosławiona przez samego Boga. Była niezwykle silną, pewną swych uczynków kobietą. Gregory pokazała jej ludzką twarz, wewnętrzne rozterki, silne emocje po stracie dziecka i codzienne aspekty małżeńskiego życia z Arturem. Fragmenty pierwszoosobowej narracji przybliżają nas do niej, pozwalając zrozumieć kierujące nią motywy i ogromną wartość przysięgi w jej niełatwym życiu. To postać budząca podziw, szacunek i sympatię czytelnika od pierwszej do ostatniej strony powieści - prawdziwa królowa.

„Nawet nie przeczuwa, że wewnątrz pozostałam Cataliną, młodą duchem infantką hiszpańską. Księżniczką urodzoną i wychowaną do walki. Niewiastą, która wszystko co ma, zawdzięcza sobie i swej determinacji; która nie zamierza spocząć nawet teraz, tylko będzie walczyć i wygrywać - jak zawsze.”

Philippa Gregory ma lekkie pióro, którym barwnie odmalowuje życie na tudorowskim dworze. Nie zanudza czytelników wątkami politycznymi, które przedstawione są w sposób przejrzysty i logiczny. Stanowią one zaledwie tło do osobistej historii królowej Anglii. Polecam!

10 komentarzy:

  1. Historia Anglii tego okresu jest barwna i interesująca :)

    OdpowiedzUsuń
  2. wygląda na ciekawą książkę, wartą przeczytania
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Lubię twórczość Gregory i ta książka również przypadła mi do gustu:)
    Pozdrawiam!!

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo podobała mi się ta książka, chociaż postać Katarzyny znacznie różni się od przestawionej w "Kochanicach Króla". Może to wynika z dystansu czasowego. W końcu tutaj Katarzyna jest dziewczyną i młodą kobieta, a później już kobietą dojrzałą.

    OdpowiedzUsuń
  5. A ja próbowałam czytać i nie przypadła mi za bardzo do gustu. Jak dla mnie za dużo elementów romansidła ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Noszę się z zamiarem zapoznania się z książkami Gregory, na razie nie wiem, z której strony ugryźć :P

    OdpowiedzUsuń
  7. No, wreszcie doczekałam się Twoją recenzję tej książki :) I widzę, że jak najbardziej warto jest po nią sięgnąć :D Będę czekała teraz na zniżki w księgarniach z okazji Dnia Książki.

    OdpowiedzUsuń
  8. Koniecznie chcę przeczytać tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
  9. Wiesz, że chciałabym przeczytać wszystkie książki Philippy Gregory z tej serii, ale jeszcze nie wiem kiedy :) Liczę, że i mi spodobają się równie bardzo.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń